تحلیل و بررسی عملکرد منبع تغذیه
شرکت آدنا صنعت

تعریف منبع تغذیه

مزایا و معایب منبع تغذیه

 

تحلیل منبع تغذیه و بررسی نمودار آن

منبع تغذیه یا PS که مخفف عبارت power supply است، قطعه‌ی سخت افزاری است که وظیفه‌ی تأمین برق مورد نیاز را برای قطعات سیستمی که به آن متصل شده‌ است، دارد. منابع تغذیه در اصل مدارهایی هستند که از یک منبع ولتاژ AC در دسترس (برق شهر)، ولتاژ DC با اندازه ثابت یا کنترل شده تولید می‌کنند. این ولتاژ DC خروجی در بسیاری از مدارها کاربرد دارد و تأمین آن ضروری است.پاور ساپلای‌ها به دو نوع منبع تغذیه خطی و منبع تغذیه متغیر تقسیم بندی می‌شوند. به پاور ساپلای متغیر، منبع تغذیه سوئیچینگ نیز گفته می‌شود که در انواع منبع تغذیه کف خواب و ریلی تولید و به بازار عرضه می‌شوند.نحوه کارکرد یک منبع تغذیه به شرح زیر است:برای مثال، تراشه‌های مدار مجتمع (IC) که در مدارهای الکترونیکی به کار می‌روند، به یک ولتاژDC استاندارد با دامنه ثابت نیاز دارند. در واقع دلیل استفاده از منبع تغذیه، تأمین ولتاژ و جریان مناسب است.

سوالات متداول هنگام خرید

محصولات منبع تغذیه شرکت آدنا صنعت

آیا در منبع تغذیه ها امکان تغییر جریان ولتاژوجود دارد؟

ولتاژ بالا (120-220 ولت) را تا حدود 5 ولت تنظیم می­کنند در منابع تغذیه سوئیچینگ امکان تغییر ولتاژ خروجی تا 15 درصد وجود دارد.

تلرانس توان خروجی منابع تغذیه چقدر است؟

در منبع تغذیه های برندهای معتبر مانند مینول توان خروجی واقعی برابر با مقدار نامی آن است که در دیتاشیت محصول نیز ذکر شده اما در محصولات برند هایی مثل ادیسون که در سطح کیفی پایین تری هستند توان خروجی معمولا در حدود 20 درصد کمتر از توان نامی آن است.

کلید کشویی روی منبع تغذیه برای چیست؟

کلید تعبیه شده بر روی منابع تغذیه سوئیچینگ که در برخی داخل و برخی روی بدنه قرار دارد برای تنظیم ولتاژ ورودی است که معمولا دارای دو حالت 110 و 220 ولت است.

خاصیت آنتی شوک در منبع تغذیه چیست؟

در منبع تغذیه های برند های معتبر مانند مینول در صورت نوسان ولتاژ تا حد مجاز که در دیتاشیت ذکر شده، آسیب به دستگاه وارد نخواهد شد.

دسته بندی منبع تغذیه صنعتی بر چه اساسی است؟

اصلی ترین دسته بندی این منابع تغذیه، دسته بندی براساس جریان AC و DC است. با شناخت انواع منبع تغذیه و ویژگی هایی که دارند می توانید در هزینه ی پروژه ی خود صرفه جویی داشته باشید. از ویژگی های مهم این منابع تغذیه می توان به ثابت و پایدار نگه داشتن جریان خروجی نیز اشاره کرد.

منابع تغذیه صنعتی چه کاربردی دارند؟

می توان به کاربرد آن ها در وسایل برقی، آزمایشگاه ها، کامپیوترها، جوشکاری، هواپیما و اتوماسیون نیز اشاره کرد.

با ما همراه باشید

کاربرد منابع تغذیه صنعتی

ولتاژهای فاز به فاز 240 ولت، 208 ولت و 120 ولت است. این می تواند برای برخی از ساختمان های تجاری و صنعتی مطلوب باشد. در حالی که طیف گسترده ای از تجهیزات و ابزارهای اداری با ولتاژ 120 ولت کار می کنند، لوازم قوی تر، مانند وسایل روشنایی صنعتی، به 240 ولت و 208 ولت نیاز دارند.

منابع تغذیه صنعتی از جمله مهم ترین دستگاه هایی است که در انواع محصولات صنعتی، خطوط تولید، انواع پمپ ها، انواع موتورها و صنایع مرتبط با برق کاربرد دارد.

علاوه بر این هنگامی که می خواهیم جریان را محدود کنیم، زمان بوجود آمدن خطای الکتریکی که نیاز است جریان برق را قطع کنیم، زمانی که می خواهیم از ورود نویز و نوسان جلوگیری کنیم، زمان تصحیح ضریب توان موثر و… کاربرد دارد.

راهنمای خرید بهترین منبع تغذیه صنعتی

هنگام خرید منبع تغذیه باید به مواردی که نام می بریم توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید:

  1. ولتاژ خروجی که به آن نیاز داریم چه مقدار باید باشد؟
  2. چه میزان بار می خواهیم به منبع تغذیه متصل شود؟
  3. باری که قرار است به منبع تغذیه وصل کنیم چه نوع باری است؟
  4. آیا لازم است که هنگام خطا در سیستم و از بین رفتن منبع تغذیه، منبع تغذیه ی دیگری به عنوان پشتیبان داشته باشیم؟
  5. آیا کارکرد منبع تغذیه باید به روش کنترل از راه دور مورد بررسی قرار گیرد؟

منابع تغذیه از جمله تجهزات مهم و کاربردی هستند که هنگام استفاده از وسایلی که با برق سرو کار دارند استفاده می شود و باتوجه به کاربردشان انواع مختلفی دارند. در این متن در مورد منبع تغذیه صنعتی، مزایا و کاربرد های آن مطالبی گفته شد. در آخر به نکاتی که هنگام خرید منبع تغذیه باید مورد توجه قرار گیرد پرداختیم تا از طریق آن بتوانیم بهترین خرید را داشته باشیم.

روش تست منبع تغذیه سوئیچینگ

در این بخش روشهای تست منبع تغذیه سوئیچینگ و اطمینان از میزان جریان خروجی توضیح داده شده است.

آزمایشی جهت تست منبع تغذیه سوئیچینگ صنعتی

پاور را به یک مصرف کننده مثلا تعدادی لامپ متصل می کنیم. اگر نور لامپ ها نوسان کند، یعنی پاور مدار محدود کننده جریان را وارد عمل نموده تا از سوختن آن ممانعت نمابد. بنابر این منبع تغذیه سوئیچینگ ما توان تامین آمپر مورد نیاز مصرف کننده را ندارد.

روش دیگر برای تست پاور سوئیچینگ

منبع تغذیه سوئیچینگ 12 ولتی را به یک موتور DC و تعدادی لامپ وصل می کنیم. آمپر متر باید به صورت سری و ولت متر به صورت موازی به خروجی منبع تغذیه متصل گردد. ترجیحا به موتور DC خود یک چرخ ربات هم وصل می کنیم تا با نگه داشتن چرخ میزان جریان مورد نیاز موتور را افزایش داده تا جریان بیشتری از منبع تغذیه کشیده شود. این کار را با اعمال مقدار نیروهای مختلف چندبن بار تکرار نموده و نتایج را مقایسه می نماییم. در صورتی که جریان خروجی از مقدار ثبت شده بر روی دستگاه کمتر باشد و ولتاژ هم کاهش یابد، نشان دهنده معیوب بودن منبع تغذیه سوئیچینگ است.

انواع منبع تغذیه

روش تست منبع تغذیه سوئیچینگ در این بخش روشهای تست منبع تغذیه سوئیچینگ و اطمینان از میزان جریان خروجی توضیح داده شده است. آزمایشی جهت تست منبع تغذیه سوئیچینگ صنعتی پاور را به یک مصرف کننده مثلا تعدادی لامپ متصل می کنیم. اگر نور لامپ ها نوسان کند، یعنی پاور مدار محدود کننده جریان را وارد عمل نموده تا از سوختن آن ممانعت نمابد. بنابر این منبع تغذیه سوئیچینگ ما توان تامین آمپر مورد نیاز مصرف کننده را ندارد. روش دیگر برای تست پاور سوئیچینگ منبع تغذیه سوئیچینگ 12 ولتی را به یک موتور DC و تعدادی لامپ وصل می کنیم. آمپر متر باید به صورت سری و ولت متر به صورت موازی به خروجی منبع تغذیه متصل گردد. ترجیحا به موتور DC خود یک چرخ ربات هم وصل می کنیم تا با نگه داشتن چرخ میزان جریان مورد نیاز موتور را افزایش داده تا جریان بیشتری از منبع تغذیه کشیده شود. این کار را با اعمال مقدار نیروهای مختلف چندبن بار تکرار نموده و نتایج را مقایسه می نماییم. در صورتی که جریان خروجی از مقدار ثبت شده بر روی دستگاه کمتر باشد و ولتاژ هم کاهش یابد، نشان دهنده معیوب بودن منبع تغذیه سوئیچینگ است.

مزایا و معایب منبع تغذیه صنعتی

مزایای منابع تغذیه

یکی از اصلی‌ترین مزایای این منبع تغذیه ، بازده بالاتر آن در مقایسه با رگولاتور های خطی استاندارد است.

این منبع تغذیه ، تمامی معایب منبع تغذیه خطی را دور زده و کاملا مقرون به صرفه می‌باشد. بازده منبع تغذیه سوئیچینگ بین ۶۸ ال ۹۰ درصد می‌باشد و این مزیت آن مستقل از ولتاژ ورودی منبع تغذیه است. این امر سبب کاهش سایز و حجم قطعات و همچنین کاهش گرماگیرها شده و سبب کاهش هزینه‌ها می‌شود. نحوه کار این منابع تغذیه ، به طوری بوده که هیچ توانی روی ترانزیستورهای آن تلف نمی‌شوند. یعنی ترانزیستور ها ، توانایی آن را دارند که عمده‌ی توان را به بار تحویل دهند و نیاز به بسته بندی کردن گران قیمت ترانزیستورها نیست. لازم به ذکر است ولتاژ ورودی در منبع سوئیچینگ ، می‌تواند بیشتر یا حتی کمتر از ولتاژ خروجی آن باشد. منبع تغذیه سوئیچینگ در مقایسه با منبع تغذیه خطی ، در اندازه و حجم کوچکتر موجود می‌باشد و دارای هزینه‌ی کمتری در توان‌های بالاتر است.

معایب منابع تغذیه

با توجه به این که هر منبع تغذیه ، ممکن است معایبی نیز داشته باشد ؛ اما به دلیل مزایای ذکر شده برای این منبع ، می‌تواند انتخاب بهتری در مقایسه با منابع تغذیه خطی باشد. اولین عیب این منبع تغذیه ، پیچیدگی آن نسبت به منابع تغذیه خطی است. در صورتی که نتوان برای یک کاربردی از بازار منبع تغذیه مناسبی تهیه کرد ؛ باید تغییراتی در طراحی یک منبع تغذیه سوئیچینگ به وجود آورد که این کار می‌تواند زمان‌بر و وقت گیر باشد. علاوه بر آن برای کسانی که اولین بار است این منبع را طراحی می‌کنند ؛ می‌تواند زمان بیشتری صرف شود. ایجاد نویز ، یکی دیگر از معایب این منبع تغذیه می‌باشد که معمولا برای جلوگیری از تشعشع این نویزها ، از فیلترهای اضافی و شیلدینگ استفاده می‌کنند که این کار هم سبب هزینه تراشی می‌شود. این منبع تغذیه به دلیل آن که منابع ولتاژ ورودی را به پالس های متناوب تبدیل می‌کنند ؛ بنابراین پاسخ این منابع به تغییرات جریان بار نسبت به منبع تغذیه خطی ، کندتر است. البته می‌توان این ایراد از منابع تغذیه سوئیچینگ را با افزایش مقدار خازن‌ها در خروجی جبران کرد که مجدد سبب هزینه تراشی می‌شود. به صورت کلی از معایب منابع تغذیه در مقایسه با منابع خطی ، می‌توان به ایجاد تداخل الکترومغناطیسی ، طراحی مجتمع مدار و گران تر بودن قیمت آن اشاره کرد.

انواع پاورسوئیچینگ در صنایع برقی

پاورسوئیچینگ به تفکیک فناوری بکار رفته در آن‌ها به سه دسته تقسیم بندی می‌گردند

پاورسوئیچینگ خطی

بیشتر بدانید

پاور سوئیچینگ با مدولاتور عرض پالس

بیشتر بدانید

پاور سوئیجینگ رزونانسی با راندمان بالا

بیشتر بدانید

درصد رضایت مشتریان آدنا صنعت از سال 1385 تا کنون

رضایت دارم 99
به دوستان خود پیشنهاد میدهم 90
استفاده از بهترین متریال برای ساخت 98
ارائه خدمات بعد از خریداری محصول 95
پشتیبانی 24 ساعته محصولات 100
رضایت چندانی ندارم 2

درباره ما

مجموعه آدنا صنعت از سال 1385 با هدف پشتيباني و ارائه خدمات فني به صنايع كشور فعاليت خود را آغاز نمود. اعتماد به خدمات با كيفيت برتر بكارگيري كارشناسان برجسته و مسئوليت در مقابل مشتريان و همچنين سوابق روشن مديران اين مجموعه در اجراي پروژه هاي بزرگ صنعتي و ارائه راه حل هاي كاربردي و انتخاب مناسبترين تجهيزات در اجراي پروژه از مهمترين دلايل رشد مداوم پس از تاسيس بوده است.

اطلاعات تماس

مارا در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من